
Toaleta osoby obłożnie chorej to duże wyzwanie. Powinna być wykonywana codziennie, a w razie potrzeby, na przykład w upalne dni, częściej. Raz w tygodniu chory powinien mieć zapewnioną kąpiel lub jeśli nie jest to możliwe, całe ciało powinno zostać umyte w łóżku. Mycie chorego to proces, na który składa się cały szereg czynności. Jak zorganizować codzienną toaletę choremu?
Dobre przygotowanie
Przede wszystkim należy przygotować wszystkie przybory, zanim przystąpimy do mycia. Potrzebna będzie miska, ręcznik, kosmetyki do mycia, zmienne ubranie. Mycie chorego musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze, z poszanowaniem jego intymności. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, co pozwoli uniknąć poparzeń. (https://damy-rade.info/opieka-w-domu-2/jak-opiekowac-sie-osoba-przewlekle-chora-w-domu/przewlekle-chory-w-domu/mycie-ciala) Przy wyborze kosmetyków nie ma żadnych ograniczeń, jednak ważne aby chory nie miał na nie uczulenia. Po umyciu ciało należy osuszyć ręcznikiem w taki sposób, aby uniknąć pocierania nim o skórę. Ciało powinno być zabezpieczone przed wychłodzeniem, które może skutkować przeziębieniem. Dla osób chorych każda dodatkowa infekcja jest bardzo niebezpieczna, zatem robić wszystko, aby nie narażać na nie chorego.

Mycie ciała i nie tylko
Toaleta nie może zamykać się jedynie w umyciu ciała chorego. Ważna jest także higiena zębów, które powinny być myte minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. W tym celu można sięgnąć po szczoteczkę elektryczną, która sama dostosuje nacisk włosia do dziąseł. Po umyciu zębów należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu jamy ustnej z resztek pasty. Mycie zębów powinno odbywać się w pozycji przynajmniej półsiedzącej, co zapobiegnie zakrztuszeniu się. Jeśli chorą osobą jest mężczyzna, powinien być on co jakiś czas ogolony. Golenie dobrze jest wykonać przed myciem, ponieważ umożliwi to pozbycie się resztek włosów z ciała. Przy goleniu trzeba uważać, aby pianka, krem czy inny preparat do golenia nie dostał się do ust. Dodatkowo czasami konieczne jest również obcięcie paznokci – dobrze jest to zrobić po kąpieli, gdy są one miękkie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie przyciąć skórki w okolicy paznokcia, gdyż powoduje to u chorego dodatkowy ból.
Przy współpracy: https://damy-rade.info/