
Ból głowy dotyka każdego z nas i to najczęściej w mało spodziewanych momentach. Jest uporczywy i może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Leki na ból głowy oferowane przez apteki są bardzo zróżnicowane. Na rynku regularnie pojawiają się nowości, których zadaniem jest przyciągnięcie nowych klientów. Czym jednak różnią się takie leki i jakie środki wybrać, by skutecznie walczyć z bólem głowy?
Substancja czynna
Poszukując odpowiednich leków przeciwbólowych, powinniśmy sugerować się nie nazwą handlową, a substancją czynną zawartą w składzie oraz jej dawką. Często leki posiadające różnych producentów i nazwę handlową, tak naprawdę opierają się na działaniu jednej substancji czynnej, a więc ich skuteczność jest taka sama – zależy jedynie od dawki. Najpopularniejsze leki na ból głowy zawierają paracetamol, ibuprofen, ketoprofen czy naproksen. Dawki tych substancji w różnych preparatach są inne – najlepiej jest spytać farmaceuty o to, który lek wybrać i jak go bezpiecznie dawkować. Leki przeciwbólowe wystąpią w postaci tabletek, kapsułek, syropów czy plastrów – ich dobór powinien zależeć od tego, z jakim bólem się zmagamy.

Uważajmy na leki z apteki!
To, że leki na ból głowy dostępne są w aptekach bez recepty wcale nie znaczy, że są w pełni bezpieczne. Jak każdy lek, mogą uczulać i powodować skutki uboczne. Najlepszym pomysłem jest konsultacja lekarska, zanim zaczniemy łykać środki uśmierzające ból na własną rękę. Leki zawierające różnorodne substancje czynne są potrzebne, ponieważ nie każdy toleruje i może zażywać ibuprofen czy paracetamol. Czytając ulotkę, warto zwracać uwagę na możliwe skutki uboczne przyjmowania leków oraz na dawkowanie. Kategorycznie nie wolno przekraczać dobowej dawki, a także nie jest polecane mieszanie leków zawierających różne substancje czynne. Nadużywanie leków przeciwbólowych może powodować nawet uszkodzenie wątroby, dlatego nie można ich przyjmować bez zastanowienia. Jeśli są za słabe to nie zażywajmy kolejnej dawki, a zasięgnijmy porady lekarza.
Współpraca: Apteka Różana