Na pewno znasz kreatynę, jeśli w jakimkolwiek stopniu interesujesz się treningami, suplementacją. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ na skalę różnego rodzaju suplementów i odżywek, to właśnie kreatyna jest tym preparatem, który można uznać za jeden z najbardziej powszechnych czy popularnych w codziennym stosowaniu. Warto podkreślić, że kreatyna to molekuła, którą produkuje nasze ciało. A w niej przechowywane są fosforowe grupy – fosfokreatyny, które cechuje bardzo wysokie natężenie energetyczne.

Gdy się stresujemy, czyli zachodzą w naszym organizmie reakcje stresowe, fosfokreatyna uwalnia rezerwy energetyczne, które wspomagają funkcjonowanie komórkowe. Oczywiście stresowa sytuacja ma różne podłoża jednak w kontekście treningowym, kontekstem będzie na przykład trening z użyciem szeroko rozumianych maszyn oporowych. Dzięki uwolnieni fosfokreatyny wzrasta nasza siła. Jest wiele dowodów na to, że stosowanie tej substancji wpływa także stymulująco na efektywność pracy mózgu, poza tym jeszcze wzmaga funkcjonalność naszych mięśni oraz odpowiada za wyraźną poprawę funkcjonowania wątroby. Jeśli chodzi o segment kreatynowych odżywek dostępnych na rynku, jest ich całe mnóstwo.

Wciąż najbardziej popularną jest ta w formie monohydratu kreatyny. Jednocześnie to najbardziej skuteczna pod kątem przyswajalności oraz oddziaływania na organizm forma suplementu kreatynowego. Łatwo rozpuścić go w wodzie, dlatego też będzie to bardzo praktyczna w użyciu forma. Warto zaznaczyć, że funkcjonuje kilka mitów, które mogą zniechęcać do stosowania kreatyny w suplementacji treningowej. Chodzi tu o pogląd, że kreatyna wykazuje szkodliwe działanie na nasze nerki. A tak naprawdę, z badań wynika, że nawet jeśli ktoś miał tyko jedną sprawną nerkę, suplementacja kreatynowa w ogóle nie przekładała się na szkodliwe zmiany w nerkach. Warto nadmienić, że jeśli chodzi o dostępne na rynku odmiany, szczególnie jeśli ktoś dopiero chce zacząć suplementację tego typu środkiem, dobrze będzie się zorientować na jakiej zasadzie różnią się od siebie poszczególne z dostępnych wariantów.

Naprawdę warto będzie się przekonać o tym jak wiele mamy do zyskania wówczas, gdy chcemy koniecznie się zacząć wspierać kreatynowymi preparatami. To będzie zdecydowanie jedna z najlepszych decyzji w kontekście treningów, operowania siłą i szerzej zakrojonego budowania formy. Decyzja o włączeniu kreatyny na pewno będzie prowadziła do wyraźnego polepszenia efektów, które będą przekładały się na wiele różnych sfery funkcjonowania.