Jeśli chodzi o intensywną aktywność fizyczną, szczególnie w kontekście regularnych treningów na siłowni, nie ulega absolutnie wątpliwości, że jest to okoliczność mocno powiązana z występowaniem różnych bóli mięśniowych. Osoby, które wyczynowo trenują na siłowni, czy choćby są na tyle zaawansowane, że już same są w stanie trenować regularnie i dbać o swój rozwój, wiedza doskonale, ze po treningach występowanie dolegliwości bólowych po nazbyt dużym sforsowaniu organizmu, ogranicza komfort w bardzo mocnym stopniu. Niestety, tutaj im później reagujemy tym dłużej cierpimy.

Bo gdy przewleczemy stan przetrenowanie, drastycznie podnosimy ryzyko wystąpienia bardzo poważnej kontuzji. A to z kolei może prowadzić nie tylko do dużej przerwy w treningach, ale też do ograniczenia naszej mobilności i reorganizacji całego codziennego funkcjonowania. Takie przykre kwestie jak na przykład stany zapalne ścięgien, mogą się bardzo negatywnie odbić na naszym funkcjonowaniu. Co więcej jeszcze, na szczęście mamy do czynienia z pewnym rozwiązaniem ratunkowym w tej sytuacji. Chodzi o glukozaminę. To związek, który w bardzo efektywny sposób stymuluje regenerację stawów i ścięgien, wyraźnie ograniczając występowanie bólowych dolegliwości.

Choć ogólnie zastosowanie glukozaminy pod kątem profilu użytkowników można ograniczyć do sportowców po kontuzjach oraz do osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, trzeba powiedzieć, że także osoby trenujące właśnie, chętnie sięgają po ten środek. Co warto wiedzieć na temat glukozaminy zanim będziemy się chcieli przekonać o jej oddziaływaniu na stawy? Przede wszystkim nie wolno mylić działanie tego związku z działaniem jakie wykazują środki przeciwbólowe oraz te przeciwzapalne. Tam, mamy do czynienia z szybką ulgą. A przy glukozaminie, trzeba ją przyjmować w regularnych dawkach, dopiero po 30-40 dniach będziemy odczuwać pierwsze efekty. Te jednak są znacznie bardziej trwałe i głębiej oddziałują na stawy, aniżeli ma to miejsce w przypadku wspomnianych leków, które tylko doraźnie uśmierzają ból.

Glukozamina nie powoduje szkodliwych zmian w ciele człowieka, nie zagraża zdrowiu. Można swobodnie łączyć ją z innymi substancjami wspomagającymi aktywność fizyczną czy nawet lekami. Ważne jest jednak, aby przyjmowanie glukozaminy odbywało się podczas posiłków. Wynika to z faktu, że glukozamina przyjmowana „na sucho”, ze względu na swoją strukturę i skład może prowadzić do powstawania niekomfortowych podrażnień żołądka, a dla wielu osób gastryczne dolegliwości będą wiązały się z bardzo znaczącym ograniczeniem komfortu codziennego funkcjonowania.