Rooibos to czerwonokrzew afrykański, który jest uprawiany tylko i wyłącznie w Republice Południowej Afryki. Długie i zielone igły tej rośliny suszy się, rozdrabnia i poddaje procesowi fermentacji. To właśnie w skutek tej fermentacji rooibos uzyskuje swój charakterystyczny czerwony kolor. Rdzenni mieszkańcy południowej Afryki uznają rooibos za roślinę życiodajną. Co zatem sprawia, że herbata rooibos jest coraz bardziej popularna?

Zdrowotne właściwości herbaty rooibos

Herbata rooibos nie zawiera garbników, kofeiny ani kwasu szczawiowego. Napar z tej rośliny cechuje się z kolei wysoką zawartością flawonoidów, polifenoli, antyoksydantów, witaminy C oraz różnych makro- i mikroelementów takich jak potas, miedź, magnez, żelazo, mangan oraz cynk. Napary z rooibos są niezwykle zdrowe. Powinny stosować je osoby mające problemy ze zgagą czy wrzodami żołądka. Herbata ta pomaga też eliminować mdłości z uwagi na wysoką zawartość kwasu fenolowego. Regularne picie herbaty ma też zbawienny wpływ na nasz układ krwionośny, normuje tętnicze ciśnienie krwi oraz pozwala na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. Witamina C oraz antyoksydanty opóźniają procesy starzenia się organizmu. Napar z rooibos odpręża, rozluźnia, poprawia nastrój, łagodzi nadpobudliwość oraz pozwala pokonać bezsenność. To doskonały napój w stanie wzmożonego wysiłku fizycznego, odwodnienia czy biegunki. Herbata rooibos nie zawiera kofeiny, a zatem może być pita przez kobiety w ciąży i zaleca się ją także w okresie karmienia w celu zwiększenia laktacji. Afrykańskie mamy podają rooibos także swoim dzieciom przy wszelkich bólach brzucha i kolkach.

Jak prawidłowo przygotować herbatę rooibos?

Herbata rooibos dostępna jest na rynku w postaci suszu lub saszetek z suszem gotowych do zaparzenia. Herbatę rooibos przygotowujemy identycznie jak zwykłą herbatę, zalewając susz gorącą wodą w temperaturze około 95 stopni i parzymy ją pod przykryciem 5-10 minut. Delikatny miodowy aromat naparu z rooibos doskonale komponuje się z dodatkiem cytryny, miodu lub mleka.

Przy wsrpółpracy: CzasnaHerbate