
Haluks, inaczej paluch koślawy, jest schorzeniem dotykającym przede wszystkim kobiety (choć problem może dotyczyć również mężczyzn). Na skutek zniekształceń i nieprawidłowych obciążeń paluch odchyla się w stronę zewnętrznej krawędzi stopy, a kość śródstopia w kierunku krawędzi wewnętrznej. Haluksy nie wyglądają estetycznie i powodują nieprzyjemne dolegliwości. Czy można się ich skutecznie pozbyć?
Jak powstają haluksy?
Wyróżnia się dwa podstawowe czynniki przyczyniające się do powstawania haluksów. Pierwszy to uwarunkowania genetyczne, wynikające ze specyficznej budowy stopy, np. paluch dłuższy od drugiego palca czy niewłaściwe ustawienie kości śródstopia. Jednak znacznie częściej to czynniki zewnętrzne doprowadzają do powstania haluksów, czyli noszenie źle dopasowanych butów (w szczególności na obcasach), stojący tryb życia oraz otyłość.
Sposoby leczenia haluksów
Jak leczyć haluksy? Jeśli zauważymy pierwsze zmiany w wyglądzie stóp, najlepiej jak najszybciej udać się na konsultację ortopedyczną. Wówczas lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia. Do najprostszych zalicza się:
- plastry na haluksy – chronią bolące miejsca, często są wzbogacone o olejki wykazujące lecznicze działanie;
- peloty ortopedyczne – to wkładki w kształcie kropli, które spowalniają rozwój palucha koślawego, zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu i pozytywnie wpływają na rozkład nacisku na stopie;
- kliny międzypalcowe – zmniejszają ból i tarcie, przywracają stopom właściwe ustawienie;
- ortezy korekcyjne – stosuje się je na dzień lub na noc, zapobiegają pogłębianiu się deformacji stóp. Nierzadko są niezbędne podczas rehabilitacji pooperacyjnej.

Kiedy konieczna jest operacja?
W przypadku zmian zwyrodnieniowych o większym nasileniu często zalecane jest leczenie operacyjne. Pozwala to nie tylko na zahamowanie dalszej deformacji, ale i zapobieganie pojawieniu się innych zmian w okolicach stóp. Obecnie stosuje się kilka różnych metod leczenia operacyjnego. Przy nieznacznych wadach zaleca się jedynie korekcję ścięgien i torebki stawowej, a przy poważniejszych bardziej inwazyjne sposoby, m.in. osteotomię klinową lub półkulistą. Wiąże się to z ingerencją w kostny szkielet stóp.
Artykuł przy współpracy: Foot Med