Lipa to roślina, która ma wiele właściwości leczniczych. Z tego powodu jest ona składnikiem różnych preparatów. Najprostszym sposobem, aby korzystać z  jej dobrodziejstw to sięgnięcie po herbatę z suszu lipy.

Właściwości zdrowotne lipy

Lipa to roślina, która zawiera flawonoidy. Wykazują one przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, usuwają z organizmu wolne rodniki. Cechują się również działaniem przeciwnowotworowym, przeciwalergicznym, przeciwwirusowym oraz przeciwgrzybicznym. Oprócz tego lipa bogata jest w garbniki, które pozytywnie działają na układ pokarmowy oraz mają działanie przeciwzapalne. W lipie znajdują się również olejki eteryczne, które wspomagają wydzielanie soków trawiennych. Zawiera ona także związki śluzowe, sole mineralne, kwasy organiczne, a także witaminę C i PP. 

Kiedy pić herbatę z lipy?

Herbata z lipy w wielu sytuacjach może wspomóc leczenie i sprawić, że organizm szybciej wróci do formy. W jakich sytuacjach warto ją pić?

Przeziębienie i gorączka

Dzięki dużej zawartości witaminy C, herbata z lipy uszczelnia naczynia krwionośne, pomagając przeciwdziałać rozwojowi przeziębienia. Warto ją także pić w stanie podgorączkowym. Ma ona działanie napotne, co pomaga obniżyć temperaturę. Zawarte w niej związku śluzowe mają właściwości osłaniające, powlekające i zmiękczające. Efekt? Łagodzenie takich objawów jak kaszel, ból gardła, chrypka. 

Niestrawności i nudności

Lipa zawiera olejki eteryczne, które zwiększają przepływ żółci do dwunastnicy, zarazem obniżając ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Usprawniają one także procesy trawienne organizmu. Roślina pomoże również w sytuacji choroby wrzodowej żołądka, niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego oraz w czasie zatruć. A to dlatego, że zawiera ona garbniki, które działają przeciwzapalne i tworzą powłokę ochronną.

Stres i niepokój

Herbata z lipy ma działanie relaksujące i uspokajające. Zmniejsza ona napięcie mięśni gładkich, a jednocześnie pobudza czynności niektórych narządów wewnętrznych. Napar z lipy wydłuża także czas snu.

Lipa to roślina o różnych właściwościach leczniczych, stanowiąc alternatywę dla niektórych preparatów i suplementów. Należy jednak pamiętać, że ma ona silne działanie moczopędne i odwadniające. Spożywając więc napar z lipy, należy często nawadniać organizm. Herbatkę pić mogą dzieci, dorośli, jak i osoby starsze. Lepiej jednak, aby nie sięgały po nią kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.